Pri príležitosti prvého výročia produktu TraumaWin sme spolu s MUDr. Tomášom Jakubíkom z Clinica Orthopedica pre Vár pripravili krátky rozhovor. Čo je to TraumaWin sa dozviete nižšie.

Prečo ste sa rozhodli založiť Clinica Orthopedica?

Ako alternatívu ku fungujúcemu štátnemu sektoru, s cielenejšou starostlivosťou, ostro koncentrovanou na jeden medicínsky odbor a tým aj naberanie vedomostí a skúsenosti v jedinej problematike.

Najväčším benefitom našej kliniky je úzka špecializácia na všetky ochorenia pohybového aparátu dospelých pacientov a vytvorenie komplexných podmienok na rýchlu a nadštandardnú diagnostiku, liečbu a zdravotnú starostlivosť.

 

Aké boli Vaše očakávania na začiatku, pri zakladaní CO?

Chceli sme sa zaradiť do siete nemocníc ako vysokošpecializované nemocničné zariadenie, ktoré bude kvalitné, plné odborníkov a bude pacientom poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť.

 

Koľko pacientov ročne vyšetríte a odoperujete?

Našim cieľom bolo odoperovať 100 umelých kĺbov ročne. Poctivo a profesionálne sme pristupovali ku každému pacientovi a zodpovedne ku každej operácií.

Náš prístup a dôvera spokojných pacientov nám priniesla nárast počtu výmeny umelých kĺbov na viac ako trojnásobok. Aktuálne máme pacientov z celého Slovenska, Českej republiky, Rakúska, patria k nim napr. aj rôzni profesionálni slovenskí športovci.

 

Prečo práve TraumaWin?

Doba je uponáhľaná a množstvo pacientov sa chce po zranení alebo operácií čím skôr vrátiť do zamestnania alebo k svojim obľúbeným voľnočasovým aktivitám. Za uplynulé roky som si všimol, že pacienti často siahajú po prvej pomoci v lekárňach alebo na internete. Na trhu sú rôzne produkty, ktoré „garantujú“ pacientom, že im pomôžu, ale výsledok nie je pre pacienta dostačujúci alebo sú tieto produkty za veľmi vysokú cenu. Preto sme v spolupráci so spoločnosťou FG Pharma CZ s.r.o., ktorej zamestnanci majú dlhoročné skúsenosti v oblasti vývoja, začali spoločne vyvíjať produkt, ktorý skutočne pacientom pomôže po operácií alebo zranení a bude za prijateľnú cenu. Ako už samotný názov produktu naznačuje, ide o kombináciu slov Trauma – úraz, poranenie a Win – víťazstvo.

 

Čo to vlastne je TraumaWin?

TraumaWin je špeciálny doplnok stravy, ktorý svojim zložením napomáha urýchlenému hojeniu šliach, väzov a znižuje opuch. Pri jeho vzniku sme prechádzali množstvo medicínskych štúdií k jednotlivým účinným látkam, aby sme mohli navrhnúť také zloženie, ktoré bude účinné a bezpečné pre pacientov a nebude mať len placebo efekt. Nakoniec sme sa rozhodli, že TraumaWin bude obsahovať Hydrolyzovaný kolagén typu I, Rutín, Aescin, L-Leucín, Bromelain, Vitamín C. Samozrejme sme mysleli na všetkých pacientov a preto sme zachovali bezpečný profil samotného produktu, preto TraumaWin neobsahuje laktózu, lepok, cukor a je vegan. Takže TraumaWin je vhodný ako pre bežných pacientov, tak aj pre športovcov, po úraze alebo priamo po operačnom zákroku.

 

Pri akých diagnózach najčastejšie TraumaWin odporúčate pacientom?

Každý pacient, ktorý absolvuje zákrok v našej klinike dostane TraumaWin, aby si ho mohol najskôr vyskúšať a sám posúdi, či mu pomohol. Je to taký menší benefit, ktorý sa snažíme pacientom nad rámec povinnosti poskytnúť a zároveň veríme, že toto je najlepšia reklama pre samotný TraumaWin. TraumaWin zvykneme celkovo odporúčať pri všetkých úrazoch alebo operačných poraneniach pohybového aparátu, sprevádzaných opuchom a poškodením väzov, ako šliach svalov. Cieľom TraumaWinu je potlačenie opuchu a zlepšenie prekrvenia, s doplnením podporných stavených látok pre regeneráciu poškodeného tkaniva ako je kolagén.

 

Aké máte výsledky pri pacientoch, ktorí užívali TraumaWin?

TraumaWin je na trhu v Slovenskej a Českej republike už rok. Počas uplynulého roka sa nám podarilo zozbierať mnoho pozitívnej spätnej väzby od samotných pacientov, ktorí ho užívali, ale i lekárov, ktorí ho začali používať, čoho výsledkom je pozitívne hodnotenie. Pacienti opakovane siahajú po TraumaWine, čiže sami cítia jeho efekt. TraumaWin nie je ako vitamín C, kde pacient nevie posúdiť, či mu pomohol alebo nie. Pacienti potvrdili, že:

  • v pomerne krátkom čase ustúpil opuch,
  • zlepšila sa hybnosť
  • a týmto priamym efektom sa zlepšilo aj prekrvenie,
  • teda aj účinok iných protizápalových preparátov alebo liekov od bolesti.

 

Čo pacienti najviac ocenili pri TraumaWine?

Jednoznačne efekt a cenu. Mnohí pacienti už mali v minulosti skúsenosť s inými preparátmi, s ktorými sa mi pochválili pri vyšetrení. Prekážala im tam cena alebo vysoké dávkovanie, no pri rozhodovaní ich poznali z TV reklamy. Niektorí pacienti tvrdili ako im to pomohlo, iní to považovali za vyhodené peniaze. Ale vždy som objektívny, môže byť viacero dôvodov prečo preparát pacientovi nezabral, vždy ide o komplexnú liečbu a dodržanie stanoveného režimu.

 

Častokrát sa rieši, že doplnok stravy nie je liek. Aký je Váš názor nato?

Samozrejme nemôžeme porovnávať liek a doplnok stravy. Liek lieči, doplnok stravy pomáha. Liek prechádza množstvom štúdií, kým sa dostane na trh a platia pre neho prísne zákony. Doplnok síce nemá takto prísne kritéria, ale stále je to potravina, ktorá musí dodržiavať platné štandardy a zákony. Skôr si osobne myslím, že vždy záleží od výrobcu. Tak ako v iných segmentoch sú spoločnosti, ktoré robia kvalitné, ale aj menej kvalitné výrobky. Možno by sa našli na trhu výrobky, ktoré v skutočnosti neobsahujú to, čo tvrdia na obale a pacient skôr sám seba presvedčí, že však niečo užíva, určite mu to pomôže, lebo inak to asi nemôže mať pozitívny efekt. My sme išli cestou vysokej kvality, keďže sa samotný TraumaWin spája s našou klinikou a našim poslaním je pacientom pomáhať.

 

MUDr. Tomáš Jakubík

Vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, v odbore ortopédia.

Ako lekár začínal v hlavnom meste štátu TEXAS, v Houstone a následne rozširoval svoje profesionálne skúsenosti na viacerých medicínskych klinikách USA, Nemecka a západnej EU. Je platným členom Európskej federácie národných asociácií ortopédie a traumatológie (EFORT) a Európskej spoločnosti pre športovú traumatológiu, chirurgiu kolena a artroskopiu (ESSKA), ako aj Medzinárodnej spoločnosti artroskopie, chirurgie kolena a ortopedickej športovej medicíny (ISAKOS).  Dôležité je, že už 18 rokov je členom ortopedického tímu špecializovanej nemocnice clinica orthopedica pod vedením primára MUDr. Jaroslava Opatíka.

Leave a Reply